Leaking steel pipe under sink with water drops

Osuszanie pod posadzkowe

Co wyróżnia osuszanie pod posadzkowe?

Dostanie się wody pod posadzkę jest niezwykle problematyczne. Konstrukcje podłogowe są wielowarstwowe, które zapewniają odpowiednią izolację od podłoża lub utrzymanie temperatury w danej kondygnacji. W warstwach izolacji do ociepleń wykorzystuje się wełnę mineralną lub styropianu, które w przypadku zalania wchłaniają duże ilości wody.

Kiedy nastąpi zalanie woda dostaje się w głąb podłóg, prowadząc do niszczenia ich konstrukcji, pękania wierzchnich warstw, pojawia się zagrzybienie oraz dochodzi do powstania nieprzyjemnego zapachu. W celu uniknięcia tych konsekwencji stosujemy osuszanie pod posadzkowe . Firma TOKARSKI najczęściej wykorzystuje stosując metodę nadciśnienia lub podciśnienia. W pierwszej fazie osuszania zawsze w czasie od trzech do siedmiu dni stosujemy odsysanie zalegającej wody. Natomiast kiedy strefa zalania jest mniejsza od strefy osuszania zawsze metodę podciśnienia.Metoda podciśnienia  zapobiega niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się wilgoci  w strefie izolacji.  

Dlaczego osuszać warstwy izolacyjne.

W przeciwieństwie do zalania sufitu lub ścian nie można liczyć na skuteczne samoistne odparowanie wody, dlatego wykorzystuje się specjalne rury-systemy  ssąco-tłoczące powietrze, które wprowadzają lub wysysają  powietrze z warstw izolacyjnych pod posadzką. Powietrze porusza się  i zbiera wilgoć. Wilgotne powietrze wychodzi przez krawędzie posadzki nazywane dylatacjami . Wilgotne powietrze wprowadzone do otoczenia  następnie pochłania  agregat osuszający. Tak działa metoda nadciśnieniowa. Przy metodzie podciśnienia powietrze procesowe wydalane jest na zewnątrz pomieszczenia lub do kanałów wentylacyjnych. Skuteczność obu metod jest porównywalna. Natomiast bezpieczniejsza zarówno dla ludzi jaki substancji budowlanej jest metoda podciśnienia.

W przypadku metody podciśnieniowe agregat wysysa powietrze  z warstwy izolacyjnej , a jego braki równoważone są przez powietrze ,które dostaje się pod posadzkę przez krawędzie i elementy wentylacyjne.

Kto decyduje o zastosowanej metodzie.

Wybór odpowiedniej metody uzależniony jest od konkretnej zabudowy pomieszczenia oraz stopnia zalania. Wybór właściwej metody osuszania dokonuje technik osuszania, wykonawca usługi. Ostateczną decyzję sposobu osuszania w firmie TOKARSKI podejmuje Główny technolog osuszania i przeciwdziałania korozji budynków. Osuszaniem pod posadzkowych w Warszawie zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak Firma Handlowo-Usługowa Tokarski.

oraz pomioty z nim współpracujące w ramach Unii Firm Osuszających.

Jak przygotować się do osuszania pod posadzkowego?

Przed rozpoczęciem osuszania trzeba w pierwszej kolejności ustalić źródło napływającej wody. Dotyczy to przede wszystkim awarii hydraulicznych. Następnie wodę, która znajduje się na podłodze, należy zebrać lub odpompować – zależnie od stopnia zalania. Jeśli jest to możliwe, to usuwamy z powierzchni posadzki wszelkie meble i dywany, co pozwoli zwiększyć wydajność prac.

Osuszanie podposadzkowe może przewidywać wykorzystanie więcej niż jednej metody, co zapewni większą skuteczność i skróci czas usuwania wilgoci. W trakcie prac stosowane są również odpowiednie zabezpieczenia, by ograniczyć dostawanie się do płuc mikrowłókien z materiałów izolacyjnych.