Waterproof coating background

Osuszanie dokumentów

Prawidłowo przeprowadzone osuszanie dokumentów przesądza o tym, czy będzie można odczytać zawarte w nich informacje. Dlatego w przypadku ich zalania niezbędna jest pomoc firm zewnętrznych, które specjalizują się w tego rodzaju usługach oraz posiadają niezbędne narzędzia do przeprowadzenia osuszenia. Dzięki ich pomocy można uratować dokumentacje, które uległy zalaniu w stopniu znacznym – pod warunkiem, że od razu zgłosimy się w odpowiednie miejsce.

Co zrobić w przypadku zalania dokumentów?

W przypadku zalania dokumentacji najważniejszy jest czas. Długi kontakt papieru z wodą prowadzi do jego rozpadu oraz wymycia z niego tuszu. Dlatego w przypadku dostania się wody do archiwów w pierwszej kolejności należy wezwać firmę, która zajmuje się osuszaniem dokumentów. Trzeba pamiętać, że specjaliści muszą jeszcze przyjąć zgłoszenie oraz dotrzeć na miejsce, a liczy się każda sekunda.

Następnie, przybyła na miejsce firma zajmuje się zabezpieczeniem dokumentów. Służą do tego specjalne pojemniki transportowe, które przeciwdziałają rozpadowi papieru. W dalszej kolejności dokumentacja jest przywracana przy pomocy nowoczesnego sprzętu osuszającego. W niektórych przypadkach możliwe jest uratowanie dokumentacji, nawet w przypadkach beznadziejnych, gdy przez długi czas miała kontakt z wodą.

Po zakończonym procesie osuszania wszystkie dokumenty zwracane są właścicielowi. Oczywiście wszystko z zachowaniem odpowiedniej poufności. W taki sposób pracuje wiele firm specjalizujących się w osuszaniu, jak np. FHU-Tokarski.

Dlaczego należy osuszyć archiwum po zalaniu?

Oprócz wody ogromnym zagrożeniem dla papieru są również różnego rodzaju pleśnie, które niekontrolowanie rozwijają się w wilgotnych pomieszczeniach. Dlatego po osuszaniu dokumentów ważne jest zadbanie oto, by wróciły one do bezpiecznego pomieszczenia.

Przyczyny zalania mogą być różne i od prawidłowego zlokalizowania źródła problemu zależy to, czy skuteczne będzie osuszanie archiwum. Najczęściej dochodzi do nich w przypadku awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej, dlatego w nowszych obiektach zalecane jest poprowadzenie jej w taki sposób, by nie znajdowała się w pobliżu pomieszczeń archiwalnych.

Firmy, które zajmują się osuszaniem dokumentów, najczęściej zajmują się również osuszaniem budynków. Dlatego warto im przy okazji zlecić odpowiednie przywrócenie pomieszczeń archiwalnych, by, w ten sposób, praca, która została wykonana w związku z przywracaniem dokumentom użyteczności, nie poszła na marne, w wyniku zniszczenia ich przez pleśnie i grzyby.