House renovation with changing of the floor from carpets to soli

Renowacja podłóg-parkietów

Cyklinowanie podłóg polega na ścieraniu powierzchni desek lub klepek specjalnie przeznaczoną do tego maszyną – cykliniarką. W ten sposób pozbywamy się warstwy zabrudzonego i spracowanego drewna. Cykliniarki posiadają warstwy ścierne o różnej grubości, dzięki czemu powierzchnia podłogi jest nie tylko szlifowana, ale również polerowana. Dlatego nawet starej podłodze można przywrócić nowy blask.

Co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem cyklinowania podłóg?

Tak, jak już zostało wspomniane – cyklinowanie podłóg polega na ścieraniu wierzchniej warstwy drewnianych desek i klepek. Dlatego w trakcie prac pojawia się charakterystyczny pył, który osiada na różnych powierzchniach. Tym samym, miejsce, w którym będzie cyklinowana podłoga, należy wcześniej uprzątnąć. Pozwoli to zaoszczędzić mnóstwo czasu na późniejszym odkurzaniu mebli.

Oczywiście uprzątnięcie podłogi pozwala również na skuteczną pracę cykliniarki. Cała powierzchnia, która ma zostać oszlifowana, musi być dla niej w pełni dostępna. W trakcie prac wykończeniowych nie zaleca się również cyklinowania podłóg po ostatecznym malowaniu. Resztki lakieru z desek mogą zostawiać drobne przebarwienia na ścianach.

Specjaliści z firm, takich jak FHU Tokarski, przed rozpoczęciem prac doradzają swoim klientom, jak najlepiej się przygotować do cyklinowania podłóg w danym obiekcie.

Jakie są przeciwwskazania do cyklinowania podłóg?

Najbardziej szkodliwa dla podłóg i parkietów drewnianych jest wysoka wilgoć w domu. Nie tylko niszczy ona drewno, ale również uniemożliwia prawidłową pracę cykliniarce. Dodatkowo jest to idealne środowisko do rozwoju różnego rodzaju pleśni i grzybów. W takim przypadku cyklinowanie podłóg spowodowałoby wzbicie się ich w powietrze i poważne zagrożenie dla płuc pracownika i osób postronnych.

W przypadku, gdy chcemy odświeżyć drewnianą podłogę w domu lub mieszkaniu, które wcześniej zostało zalane lub w którym panuje wysoka wilgotność, niezbędne jest wcześniejsze specjalistyczne osuszenie go.

Innym przeciwwskazanie do cyklinowania podłóg jest mała grubość drewna podłogowego. Powierzchnia, która była niewłaściwie lub zbyt cyklinowana może ulec przetarciu, w wyniku czego zostanie uszkodzona podłoga i potrzebna będzie jej wymiana. Dlatego zazwyczaj zaleca się cyklinowanie co około 8-10 lat. Oczywiście miejsca, które często są wystawiane na zabrudzenia lub posiadają klepkę z grubego i wytrzymałego materiału takiego jak np. dąb, mogą być cyklinowane częściej.